sobota, wrzesień 21, 2019
image

Szanowni Turyści i Wycieczkowicze!

Zapraszamy do Chałupy Chemików w Dolinie Danielki
w Beskidzie Żywieckim (teren gminy Ujsoły). Obiekt nasz pełni funkcję dostępnego dla wszystkich schroniska turystycznego, do którego chętnie przybywają grupy harcerskie, szkolne, studenckie oraz weterani szlaków - indywidualnie i w grupach zorganizowanych - na dłuższe pobyty jak i na noclegi w czasie wędrówek z plecakiem.

Zapraszamy od piątku godz 21.00 do niedzieli godz 12.00. Oraz w wakacje i ferie woj śląskiego non-stop

04 lipiec 2019

Siedemdziesiąte Sznyclonalia

Tu są zdjęcia z imprezy

Tu jest film

Informuję, że w pierwszy weekend sierpnia tego roku jak zawsze w Chałupie Chemików w Danielce odbędą się obchody mojej siedemdziesiątki zwane już od wielu lat Sznyclonaliami.
Ze względu na mój wiek podejrzewam, że w takiej formule definitywnie będą one już ostatnie, bo jak wiadomo ode mnie starsze w Danielce były ino mamuty.
Co prawda kilka lat temu ogłosiłem, że więcej już nie będę ich wyprawiał, ale ponieważ dowiedziałem się, że przekraczając siedemdziesiątkę będę mógł za darmo podróżować tramwajami i autobusami Metropolii Śląskiej postanowiłem to wydarzenie hucznie uczcić :)

W sobotę 3 sierpnia wieczorem odpalona zostanie w ramach obchodów jubileuszowa Wawrzyńcowa Huda, która zawsze towarzyszyła moim urodzinom w Chałupie.
Tak się dziwnie a może raczej szczęśliwie złożyło, że dokładnie 50 lat wcześniej 3 sierpnia 1969 roku (była to wtedy niedziela) przebywając na wycieczce zorganizowanej w ramach obowiązujących nowo przyjętych studentów Studenckich Praktyk Robotniczych (tzw SPR-ów) po raz pierwszy zjawiłem się w budynku posesji położonej pod ówczesnym adresem Ujsoły 422, który to jesienią tego roku został najpierw wydzierżawiony a następnie po 2 latach wykupiony przez Almatur Katowice i oddany pod opiekę Radzie Wydziałowej ZSP Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej Politechniki Śląskiej w Gliwicach (dzisiejszy Wydział Chemiczny) i został nazwany przez studentów wydziału Chałupą Chemików.,br> Obejrzałem go wtedy po raz pierwszy i wsiąkłem w niego na następne lata.
Zliczając wszystkie pobyty spędziłem tam grubo ponad trzy lata czyli razem ponad 5% swojego dorosłego życia.

Jak z tego widać to są nie tylko obchody mojej siedemdziesiątki ale i pięćdziesiątki pobytu w Danielce, czyli dwa w jednym i to na bardzo okrągło :)
W ten sposób też jako najstarszy członek naszego Stowarzyszenia otwieram również oficjalnie obchody 50-lecia istnienia Chałupy Chemików bo w tym roku jesienią minie 50 lat od nazwania tego obiektu tym mianem.
Zarząd Stowarzyszenia Chałupa Chemików chce zakończyć obchody pięćdziesięciolecia istnienia Chałupy Chemików w przyszłym roku dużymi uroczystościami w czasie wrześniowego Święta Chałupy, ponieważ wtedy wypadnie dokładnie 50 lat pomiędzy wydzierżawieniem, a wykupieniem budynku od Gminy Ujsoły. Więc by nie robić dwóch uroczystości wypośrodkowali jedną.

Na Sznyclonalia zapraszam wszystkich członków Stowarzyszenia Chałupa Chemików wraz z rodzinami, wszystkie tzw Dzieci Chałupiane - również ze swoimi dziećmi (z pociechami będę mógł nawiązać nić porozumienia bo wiadomo, że na starość człowiek dziecinnieje), członków ORMO i wszystkich innych młodych związanych z Chałupą by zobaczyli jak dawniej obchodziło się tego typu uroczystości oraz wszystkich moich znajomych, którzy będą chcieli wraz ze mną obejść moje urodziny i obejrzeć Hudę (zapewniam, że będzie imponująca).
Jak wszyscy wiedzą mam pierwszy stopień umuzykalnienia to znaczy odróżniam, kiedy grają a kiedy nie a w dodatku na nieszczęście dla otoczenia lubię i to głośno śpiewać dlatego też proszę wszystkich grojków by poprzywozili ze sobą swoje ustrojstwa i czynnie zagłuszali muzyką ciszę panująca w Dolinie Danielki.

Wiadomo, że termin Sznyclonaliów wypada trochę niefortunnie na trzy tygodnie przed Festiwalem ale jak wiadomo, Huda i Sznyclonalia były urządzane jeszcze na długo przed Festiwalami, a w dodatku pierwsze Festiwale tzw starożytne były organizowane w terminie czerwcowym. Zresztą dla prawdziwych miłośników miłego spędzenia czasu to nie powinna być żadna przeszkoda.

Oficjalne uroczystości zaczną się jak to w słynnym westernie w samo południe w sobotę kiedy to Sznyclowa (jak dobrze mieć taki skarb) zacznie coś tam serwować i będzie to robić do niedzieli (będą to jakieś tam posiłki, grill, napoje niekoniecznie bezprocentowe, czy takie tam inne - ja się na tym nie znam - to jak wiadomo Jej domena).
W ramach obchodów przewiduję jeżeli będą chętni i oczywiście odpowiednia pogoda tradycyjny mecz piłki nożnej o Puchar Sznycla.
W tym czasie odbywać się będą zajęcia w grupach i podgrupach jakie tylko obecni będą chcieli zarówno w Chatce jak i w Geriatronie oraz w tzw plenerze.

Ponieważ nie mam najmniejszego pojęcia ile osób będzie chciało wraz ze mną obejść tą moją leciwą rocznicę i bym mógł ( a właściwie Moja Szanowna Połowica) odpowiednio się przygotować logistycznie prosiłbym o potwierdzenie swojej obecności na obchodach do niedzieli 28 lipca
na adres:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub telefonicznie 609 349 104
Oczywiście jak ktoś w ostatniej chwili zdecyduje się nas przyjazd bez uprzedzenia to też serdecznie zapraszam.
Potwierdzenie jest jedynie potrzebne dla zorientowania się o skali imprezy.

Festiwal

Pogoda Ujsoły z serwisu
BNT_spiewnik

Muzyka

Jeśi chcesz wczuć się w atmosferę Chałupy, to możesz zapoznać się z piosenkami, które często wykonujemy przy grillu lub na chałupianej werandzie. Nie czekaj - "skocz w pudło gitary i tam rozbij się obozem..."

czytaj dalej...

Galerie

Tu znajdują się liczne galerie ze zdjęciami zrobionymi w Chałupie przy różnych okazjach: od najstarszych zdjęć archiwalnych nadesłanych przez chałupników do najnowszych fotek z niedawnych imprez.

czytaj dalej...