sobota, sierpień 17, 2019
image Dolina Danielki

Chałupa stoi na polanie Świniarka - największej
i najbardziej malowniczej w dolinie potoku Danielka spływającego spod Rycerzowej, a uchodzącego do Ujsoły,
będącej z kolei dopływem Soły. Dolina Danielki jest jedną
z najbogatszych przyrodniczo w Beskidach. Malowniczości dodaje jej swoisty kontrast krajobrazowy: z jednej strony
nasłoneczniony, ciepły stok Urówki, z drugiej - zalesiony, bardzo stromy, wysoki i pogrążony w wiecznym cieniu
masyw Muńcuła.

O Chałupie...

chalupa Chałupa to stary drewniany dom góralski (dawna leśniczówka), wyremontowany i przystosowany do obecnych celów. Został wybudowany w okresie II wojny światowej. Pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku Almatur poszukiwał tego typu obiektów z przeznaczeniem na chatki studenckie. Dom stał‚ pusty i został najpierw wydzierżawiony, a następnie zakupiony w tym celu. Przez wiele lat służył "braci turystycznej" jako baza noclegowa w ramach stworzonej sieci Chałup Studenckich. Po przemianach ustrojowych Almatur z powodów finansowych pozbywał się chatek. Grono ludzi związanych emocjonalnie z Chałupą (kierownicy, obsługanci, studenci i absolwenci wydziału chemicznego oraz po prostu przyjaciele) postanowiło nie dopuścić aby poszła ona w obce ręce i na początku 1992 roku założyło Stowarzyszenie. Jego celem było najpierw wykupienie Chałupy, a następnie kontynuacja jej dotychczasowej działalności w podobnej formie.

Chałupa stoi na polanie Świniarka - największej i najbardziej malowniczej w dolinie potoku Danielka spływającego spod Rycerzowej, a uchodzącego do Ujsoły (Czarna Soła, Sołka), będącej z kolei dopływem Soły. Dolina Danielki jest jedną z najbogatszych przyrodniczo w Beskidach. Malowniczości dodaje jej kontrast krajobrazowy: z jednej strony nasłoneczniony, ciepły stok Urówki, z drugiej - zalesiony, bardzo stromy, wysoki i pogrążony w wiecznym cieniu masyw Muńcuła (z hali szczytowej w pogodne dni widać panoramę Tatr i znane z uroku wschody słońca).

chalupa Danielka stanowi dogodny punkt wyjścia dla wycieczek na Rycerzową, Muńcuł, Lipowską, Rysiankę, Pilsko, Wielką Raczę i inne szczyty Beskidu Żywieckiego i "Worka Raczańskiego"; ostatnio także - z racji uruchamiania coraz większej ilości przejść granicznych - w Beskid Kysucki i Małą Fatrę. Wycieczki na słowacką stronę stały się znacznie prostsze po otwarciu przejścia drogowego przez przełęcz Glinkę (Ujsolską) - ok. 11 km od Chałupy. Na przykład dojazd do rodzinnej wsi legendarnego Juro Janosika - Terchovej u podnóża Małej Fatry, to obecnie zaledwie ok. 45 km jazdy samochodem. Inne przejścia graniczne: w Zwardoniu (odległość ok. 20 km) drogowe i kolejowe (bezpośrednie połączenia PKP z Katowicami i Bratysławą), natomiast w Jasnowicach k. Istebnej (odległość ok. 30 km) - do Czech (kierunek: Jabłonków, Trzyniec, Czeski Cieszyn). W górach funkcjonują ponadto przejścia turystyczne dla turystów pieszych, rowerzystów i narciarzy: na Pilsku, Przełęczy Przysłop pod Wielką Rycerzową i na Wielkiej Raczy.

Zimą w pobliżu Chałupy mamy wyciągi narciarskie na stokach o zróżnicowanych stopniach trudności (jeszcze nie zatłoczonych) oraz znakomite trasy dla turystyki narciarskiej. Można również przejechać całą siedmiokilometrową długość Doliny kuligiem w prawdziwych sankach góralskich, a stoki dla saneczkarzy i początkujących narciarzy mamy "na podwórku". Latem - oprócz turystyki pieszej - coraz większą popularność zdobywa kolarstwo górskie, dla którego Dolina i okolice są wymarzonym terenem. Na własnym podwórku mamy boisko trawiaste, najmłodsi i starsi też mogą do woli taplać się w czystym potoku, a w lesie rosną nieprzebrane ilości grzybów.

Krzysiek Kowalik & Jasiek Jelonek

Muzyka

Jeśi chcesz wczuć się w atmosferę Chałupy, to możesz zapoznać się z piosenkami, które często wykonujemy przy grillu lub na chałupianej werandzie. Nie czekaj - "skocz w pudło gitary i tam rozbij się obozem..."

czytaj dalej...

Galerie

Tu znajdują się liczne galerie ze zdjęciami zrobionymi w Chałupie przy różnych okazjach: od najstarszych zdjęć archiwalnych nadesłanych przez chałupników do najnowszych fotek z niedawnych imprez.

czytaj dalej...