sobota, sierpień 17, 2019
image Dojazd do Chałupy

Do Chałupy można dotrzeć na wiele sposobów: istnieją
dogodne, bezpośrednie połączenia autobusowe z Rajczy,
Żywca i Bielska-Białej, połączenia kolejowe z Katowic,
Bielska, Żywca i Zwardonia. Wielbicielom pieszych
górskich wycieczek polecamy dojście do Chałupy górami
czerwonym szlakiem ze stacji PKP Rycerka na grzbiet
Urówki, a następnie zejść do doliny kierując się na szczyt Muńcuła i następnie wrócić drogą w dolinie do Chałupy.

Jak dojechać?

  • Z Ujsoł drogą (bezpośrednie połączenia autobusowe z Rajczą PKP, Żywcem i Bielskiem-Białą)

    Do Ujsoł dojeżdżamy autobusem PKS z Rajczy lub Żywca (kierunek: Glinka, Złatna lub Soblówka - wszystkie przez Ujsoły). Wysiadamy na przystanku Ujsoły Stara Poczta czyli koło nadleśnictwa (kto zapędzi się do centrum wsi, musi wrócić ok. 0,5 km główną ulicą) i kierujemy się w górę Doliny Danielki (każdy przechodzień wskaże drogę). Początkowo idziemy wąską drogą asfaltową za znakami zielonymi w kierunku pd-zach. Po przekroczeniu mostu na Ujsole szlak zielony skręca w lewo na grzbiet Muńcuła, a my maszerujemy dalej prosto drogą jezdną dnem doliny wzdłuż potoku Danielka do Chałupy (ok. 3 km z PKS).

  • Z Rajczy drogą (bezpośrednie połączenia PKP z Katowicami, Bielskiem, Żywcem, Rajczą, Zwardoniem; PKS z Żywcem, Bielskiem, Zwardoniem, Solą, Rycerką Górną)

    Z dworca PKP Rajcza lub z przystanku PKP Rajcza-Centrum (tu nie wszystkie pociągi się zatrzymują) autobusem PKS lub prywatnym mikrobusem do Ujsoł; dalej jak wyżej (niektóre busy po uzgodnieniu wożą pod samą Chałupę). Do Ujsoł: ok. 3,5 km z Rajczy-Centrum (rynek), ok. 5 km z dworca PKP Rajcza.

  • Z Rycerki górami (połączenia PKP i PKS - jak w Rajczy)

    showcase1Ze stacji PKP Rycerka czerwonym szlakiem PTTK (kierunek: Rycerzowa) obok przekaźnika TV na stoku Hutyrowa (punkt orientacyjny widoczny z daleka) wychodzimy na grzbiet Urówki. Idziemy dalej grzbietem i w okolicy przysiółka Stawiska (charakterystyczne kilka starych domów zagubionych w górach) schodzimy ze szlaku czerwonego (który odbija w prawo) na "chatkowy" (czerwone domki na białym tle) idący dalej prosto drogą, a następnie w lewo na szczyt Urówki. Z niego kierując się na szczyt Muńcuła schodzimy w dół omijając domy na Stawiskach z lewej strony i lasem na dno doliny wprost na Chałupę, widoczną już z dość dużej wysokości jak na dłoni. Do Chałupy ok. 1 godz. 30 min. marszu z PKP Rycerka. Obecnie niestety z powodu bardzo wielkich zniszczeń lasu na szczycie Urówki szlak ten stał się dość trudny. Dawne ścieżki zarosły lub są zawalone leżącymi drzewami. Polecamy pójść dalej czerwonym szlakiem i jak tylko to będzie możliwe zejść do doliny kierując się na szczyt Muńcuła i następnie wrócić drogą w dolinie do Chałupy.

Szczegóły dojścia i dojazdu najlepiej są widoczne na mapie "Beskid Śląski i Żywiecki - GPS" 1:50 000 wydawnictwa "Demart"

Dokładna lokalizacja Chałupy: 49° 28' 11,28'' (49,4698°) PN oraz 19° 6' 26,64'' (19,1074°) W

Krzysiek Kowalik

Muzyka

Jeśi chcesz wczuć się w atmosferę Chałupy, to możesz zapoznać się z piosenkami, które często wykonujemy przy grillu lub na chałupianej werandzie. Nie czekaj - "skocz w pudło gitary i tam rozbij się obozem..."

czytaj dalej...

Galerie

Tu znajdują się liczne galerie ze zdjęciami zrobionymi w Chałupie przy różnych okazjach: od najstarszych zdjęć archiwalnych nadesłanych przez chałupników do najnowszych fotek z niedawnych imprez.

czytaj dalej...